مصاحبه وکیل محسن بزرگی نامزد هیات مدیره کانون وکلای مرکز با وکیل بانو «پروین کریمی»

با عرض سلام و احترام خدمت وكیل جناب آقای محسن بزرگی بزرگوار

پیرو برنامه اعلامی از سوی گروه وكلای آزاد اندیش و كسب اجازه از شما بزرگوار اكنون آماده هستیم رزومه ایی از سوابق و عملكرد صنفی خویش را بفرمایید

سلام عرض می کنم خدمت همه عزیزان و همکاران ارجمند و از اینکه وقت گرانبهای خود را به مطالعه این مصاحبه اختصاص می دهید بی نهایت سپاسگذارم.

محسن بزرگی

وکیل دادگستری

ورودی ۱۳۸۳ کانون وکلای دادگستری مرکز

 • اهم سوابق مدیریتی ، اجرایی و حقوقی :
 • معاون باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال ایران (معاون حقوقی و انضباطی)
 • رئیس کمیته حقوقی باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال ایران (۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰)
 • کارشناس حقوقی در برنامه های زنده و تولیدی صدا و سیما (شبکه خبر، شبکه 3 ، شبکه تهران)
 • دبیر کمیته انضباطی باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال
 • عضو شورای حقوقی وزارت ورزش و جوانان
 • عضو کمیسیون ورزش کانون وکلای دادگستری مرکز
 • وکیل و مشاور حقوقی مدیرکل فرودگاه های استان خراسان رضوی
 • وکیل و مشاور حقوقی مدیرکل وقت فرودگاه های استان فارس
 • مشاور حقوقی چندین شرکت هولدینگ و بانک
 • نماینده حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی بم
 • مشاور حقوقی شرکت سهام عدالت استان کرمان
 • مدیر وبسایت حقوقی www.1vakil.com
 • مدیر عامل موسسه حقوقی فاتح
 • مدیر امور دانشجوئی و نماینده تام الاختیار رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بم ۱۳۸۲
 • اهم فعالیت های فرهنگی ، اجتماعی:
 • مدیرعامل انجمن خیریه سفیران مهربانی۱۳۸۷
 • سردبیر هفته نامه معراج ۱۳۷۸
 • نماینده قضایی برخی هیات های اجرایی و نظارتی در انتخابات مختلف خبرگان رهبری، مجلس و شوراها
 • نماینده تام الاختیار باشگاه استقلال در تاسیس «بنیاد خیریه باشگاه استقلال»
 • (در حال تاسیس)

لطفاً در خصوص اهداف و برنامه های انتخاباتی خود بطور مختصر توضیح بفرمایید .

ممکن است هدف نانوشته بسیاری از کاندیداهایی محترم از حضور در انتخابات هیات مدیره کانون وکلا قرار گرفتن در منصبی است که نردبان ورود به جایگاه های دیگر باشد در حالی که هدف و انگیزه اصلی حضور اینجانب در انتخابات دوره اخیر خرج کردن از ارتباطات موجود در راستای ارتقای شان کانون در محافل قضایی و تقنینی و اجرایی و به تبع آن اعمال دیدگاه های کانون در مقررات صنفی در دست تدوین از جمله لایحه جامع وکالت، توافق با نظام مالیاتی، اجباری کردن وکالت و … می باشد تا استقلال وکیل و کانون از عنوانی صرفاْ انتزاعی که در خارج به هیچ وجه رعایت نمی شود، به عنوانی حقیقی و عینی تبدیل گردد.

برنامه های من عبارتند از:

١- خروج كانون از روزمرگی

٢- حفظ استقلال كانون

٣- رفع ممنوعیت تبلیغات برای وكلا

٤- توافق با سازمان امور مالیاتی برای قاعده مند شدن مالیات وكلا طبق تعرفه

٥- ایجاد شرکت تعاونی ساخت دفتر وكلا خصوصا برای وكلای جوان

٦- اجباری كردن حضور وكیل در دادرسی

٧- تدوین مقررات بالادستی از طریق تعامل با اركان حاكمیت

٨ - ایجاد پژوهشكده رویه قضایی

٩- ایجاد دوره های آموزشی

١٠- تدوین ساز و كار مناسب برای رسیدگی به درخواست های كلیشه ای صدور و انتقال

١١- افزایش امكانات رفاهی و تفریحی و ورزشی وكلا

با توجه به اینكه حضرتعالی در حال حاضر بعنوان مدیر حقوقی باشگاه استقلال فعالیت میكنید بفرمایید كه؛

اولا- مشمول قانون ممنوعیت تصدی بیش از یك شغل نیستید؟

ثانیاً- اگر چنین نیست در صورت راهیابی به هیات مدیره به منظور تمركز بیشتر بر امور صنفی حاضرید از پست سازمانی در باشگاه استعفا دهید؟

البته من معاون حقوقی و انضباطی باشگاه استقلال هستم و در سطح معاون مدیرعامل اقدام می نمایم، این پست ، پست سازمانی محسوب نمی شود و مشمول قانون ممنوعیت تصدی نمی گردد ضمن اینکه در این پنج سال ریالی تحت عنوان حق الزحمه ، حق الوکاله و یا حق المشاوره دریافت ننموده ام

حضور در این سمت وقت چندانی نگرفته و امور حقوقی باشگاه بر اساس تقسیم وظایف ، در سه کمیته حقوقی- انضباطی و استیناف مدیریت شده و پیگیری می شود و جناب دکتر سمامی نیز به بنده افتخار داده و نیابت ریاست کمیته حقوقی را پذیرفته اند. لازمه تحقق بسیاری از اهداف فوق الذكر حضور در چنین سمت هایست

در خصوص بخش دوم سوال پاسخی ارائه نفرمودید؟

عرض کردم که لازمه تحقق بسیاری از اهدافی که در هیات مدیره بدنبال آن هستم، حضور در چنین سمت هایی است

بنابراین استعفا نخواهید داد ؟

نیازی به استعفا نیست و با توجه به تقسیم وظایفی که انجام شده ، اختصاص دو ساعت وقت برای استقلال کافی است و تیم حقوقی و انضباطی ما به خوبی به امور مسلط هستند.

در برنامه های خویش اشاره فرمودید به نردبان برای رفتن به جایگاه های دیگر در مورد سایر نامزدها و اهداف نانوشته شان خود شما آیا صرفا به قصد اعتلای کانون و وکالت به میدان آمده اید یا شما هم نیم نگاهی به این نردبان دارید؟

انگیزه یک امر کیفی است نه کمی و قابل ارزیابی با مقیاس های کمی نیست اما می توان گفت انگیزه عمده من خدمت رسانی به جامعه وکالت از طریق اصلاح زیر ساخت های مربوطه و نیز اجباری کردن وکالت است تا از این طریق دغدغه معیشت وکلای جوان و کارآموزان وکالت تا حد زیادی مرتفع گردد و انگیزه شخصی من نیز به جاماندن نامی نیک در این عرصه است.

نکته دیگر اینکه حضور بنده در جایگاه معاونت باشگاهی كه طرفدارانی میلیونی دارد و تیم ورزشی متعلق به دولت محسوب میشود خود یك نردبان مهم است و در این راستا نیازی به نردبان دیگری نیست و هدف عمده من استفاده از موقعیت و ارتباطات بسیار فعلی، در جهت خدمت به وكلاست

جناب بزرگی ،ما اطلاع داریم شما شخصی ذی نفوذ در اركان دولتی محسوب میگردید ایا شما امده اید تا از قدرت هیات مدیره بودنتان در انجا استفاده كنید و یا اینكه قرار است شما از توانتان برای كانون بهره بگیرید ؟

ضمناً شما هم اكنون عضو كمیسیون ورزش كانون هستید فكر نمیكنید حضورتون در كمیسیون ورزش كانون مفید تر باشد ؟

همچنین با توجه به سمتهای ورزشی شما ،حضرتعالی چه كارهایی برای كمیسیون ورزش انجام داده اید ؟

پاسخ قسمت اول را سابقا بعرض رساندم و هدف اصلی من استفاده از ارتباطات موجود در جهت کمک به ارتقاء صنفی کانون و حفظ استقلال آن و اجباری شدن وکالت است. ضمنا برای رایزنی جهت اصلاحات ساختاری نیاز به داشتن سمت مناسب در کانون است و عضویت در کمیسیون ورزش برای رایزنی در سطح قوای سه گانه کافی نیست بعلاوه افراد زیادی را میتوان در کمیسیون ورزش جایگزین نمود.

ما در کمیسیون اقداماتی را شروع کردیم اما بدلیل ساختار نامناسب کمیسیونها و نبود آیین نامه لازم الاتباع و تصمیمات یک نفره دبیر منتخب که از موسپیدان و معمران حرفه وکالت محسوب می شد، اقدامات عقیم ماند. از جمله اقدامات شخص من راه اندازی سایت اطلاع رسانی کمیسیون ورزش کانون به نشانی http://icsbar.ir بود که همچنان فعال است البته بدلیل عدم همکاری اعضای کمیسیون محتوایی برای آن تولید نشد

اینکه جنابعالی فرمودید "لازمه تحقق بسیاری از اهدافی که در هیات مدیره بدنبال آن هستم، حضور در چنین سمت هایی است" منظور جنابعالی دقیقاً چیست و باشگاه استقلال چه سمت مهمی محسوب میشود که بتوان آن را لازمه تحقق اهداف هیات مدیره دانست؟

اولا باشگاه استقلال یک باشگاه پرطرفدار در سطح ملی محسوب می شود بسیاری از مقامات اداری ، اجرایی ، قضایی و تقنینی به این تیم دلبستگی دارند . مجمع باشگاه مرکب از سه وزیر دولت جمهوری اسلامی یعنی وزرای محترم دادگستری، اقتصاد و ورزش و جوانان می باشد و ریاست هیات مدیره باشگاه بعهده یکی از نمایندگان مجلس می باشد. به همین خاطر از این پتانسیل ها و ارتباطات میتوان در جهت حل ریشه ای مشکلات نهاد وکالت بهره جست. لازم به ذکر است از طریق وزیر محترم اقتصاد مشکلات مالیاتی وکلا و از طریق وزیر محترم دادگستری مبحث لایحه جامع و سایر قوانین مورد نیاز از جمله اجباری شدن وکالت و از طریق وزیر محترم ورزش و جوانان بسیاری از کمبودها در زمینه مسایل ورزشی و رفاهی و تفریحی وکلا را میتوان حل نمود

ایا خود را فعال صنفی میدانید؟اگر چنین است برخی از فعالیت های صنفی خود را در خصوص پیگیری مطالبات صنفی وكلا و لایحه جامع توضیح دهید؟

فعال صنفی کسی است که بعنوان وکیل دادگستری نگران نهاد وکالت و استقلال آن باشد. من هم با همین دغدغه با چند تن از نمایندگان مجلس که از دوستانم هستند در حد بضاعتم در مورد لایحه صحبت کرده ام. بیش از این نیز جایگاهی نداشته ام که فعالیتی بنمایم. هر رایزنی و تعامل موثر مستلزم داشتن سمت است.

با توجه به دیدگاه های مختلف در خصوص ادغام، اولا آیا با اصل ادغام موافقید؟ ثانیا اگر موافقید، با چه سازوکاری این امر باید صورت بگیرد؟!

ادغام مشاوران موضوع ماده ١٨٧ در كانون وكلا نه به صلاح نهاد وكالت است و نه اینكه مصلحت وكلای كانون در آن رعایت میشود. ساز و كاری كه بخواهد این ادغام را انجام دهد هیچگاه حقوق حقه وكلای كانون را در بر ندارد و ورود چنین مشاورانی در زمره وكلای كانون و مشاركت آنها در اموال وكلا و صندوق حمایت بدون در نظر گرفتن لوازم آن با عدالت و انصاف سازگار نیست از سوی دیگر تشكیل این نهاد فقط منصرف به ایام اعتبار قانون برنامه سوم توسعه بوده است لذا با ادغام كاملا مخالفم

در خصوص وکلای بند دال نظر خود را بفرمایید. آیا با جذب آنها موافقید؟! اگر مخالف هستید،چه راهکاری برای آن دارید؟!

جذب افراد موضوع بند دال بند دال نص صریح قانون است و کانون وظیفه دارد پروانه کارآموزی برای آنها صادر نماید. البته نظر شخصی ام مخالفت با این بند است و میتوان از طریق رایزنی با مجلس شورای اسلامی پذیرش این دسته افراد در نهاد وکالت را به یک آزمون ویژه و سنجش توانایی علمی آنها منوط کرد.

جنابعالی تا چه میزان به این رایزنی با مجلس اعتقاد دارید ؟ آیا تا به الان در این خصوص رایزنی داشته اید ؟

رایزنی با مجلس می تواند در بسیاری از موارد مشکلات ما را بصورت ریشه ای حل کند. میدانید که ۱۵ نماینده مجلس میتوانند طرح تقدیم مجلس کنند و ما میتوانیم بسیاری از مشکلات اساسی وکلای جوان از جمله ایجاد کار برای آنها را از طریق طرح اجباری شدن وکالت حل کنیم. این طرح به نفع مردم، دستگاه عدلیه و نیز وکلاست. رایزنی موثر با نمایندگان نیز همانطور که قبلا به عرض رسید مستلزم داشتن سمت است. ما در حوزه ورزش چون سمت داشتیم برای موضوعی با حدود یکصد تن از نمایندگان رایزنی کردیم و با بیان مشکلات موجود و معضلات نظر موافقشان را جلب نمودیم.

آماده هستید وارد سوالات چالشی بشویم ؟

وای چالشی! با کمال میل در خدمتم

اگر در هیات مدیره پست ریاست یا نایب رییسی را به کف آوردید و همان زمان جناب وکیل سلطانی به شما مراجعه نمود و از شما خواست که پروانه اش را تمدید نمایید و در حالی که پرونده ایشان در محکمه انتظامی هنوز منجر به صدور رای نشده است و از طرفی اطلاعات یا دادسرای امنیت برای کانون نامه زده باشند که این شخص نباید پروانه اش تمدید شود, شما آیا پروانه ایشان را تمدید می فرمایید یا خیر و در هر دو صورت چرا؟

مطابق مقررات هیچ وکیلی را نمیتوان از شغل وکالت معلق کرد مگر با حکم محکمه انتظامی . مطابق فرض سوال چون پرونده ایشان در محکمه انتظامی هنوز منجر به صدور رای نشده و از طرفی حق کار و اشتغال از حقوق اساسی ملت (مندرج در قانون اساسی) است، نتیجه التزام به قانون اساسی ، احترام به حق اشتغال ایشان است و پروانه ایشان مطابق قانون باید تمدید گردد و از سوی دیگر نمیتوان قبل از صدور حکم محکمه انتظامی عملی را انجام داد که در حکم اجرای دادنامه باشد زیرا اجرای دادنامه فرع بر صدور آن است . صلاحیت مامورین دولتی در قوانین تعریف شده و اگر نامه مقامات فوق مخالف قوانین باشد، ناگزیر از اجرای قانون هستم زیرا وکیل به اجرای قانون سوگند خورده است

جناب بزرگی ،شما عضویت شورای مركزی تشكل وكلای ازاد اندیش را بر عهده دارید ایا گرایشات گروهی دیگر نیز دارید؟و در صورت حضورتون در هیات مدیره حامی كدام گروه یا جناح یا شخصی برای هیات رئیسه خواهید بود ؟

جایگاه عضویت در هیات مدیره جایگاهی فارغ از گرایشات گروهی است اما با توجه به اینکه من فقط عضو این تشکل «وکلای آزاد اندیش» هستم مطمئنا شمار زیادی از رای دهندگان بر اثر وابستگی ام به مرام آزاد اندیشی به من رای می دهند و انتظار آنها حمایت از سایر آزاد اندیشان در هیات رییسه خواهد بود و به این انتظار باید احترام گذاشت

اینطور که از رزومه جنابعالی بر می آید از دور دستی بر آتش داشته و احتمالا با بسیاری از دوستان مجلسی یا دولتی آشنایی ضابطه مند و مثبت دارید. درصورت امکان بفرمایید چه برنامه ی منسجم و چارچوب داری که نتیجه مند باشد برای حذف جرم انگاری اخذ حق الوکاله بیش از پنج برابر تعرفه در لایحه ی جامع وکالت که توهین آشکار و بلاتردید به وکلا و استقلال آنهاست دارید و نیز تبصره ماده 48 آ.د.کیفری اصلاحی 94/03/24؟

در خصوص حذف جرم انگاری مذکور تعامل با مجلس و کمیسیون حقوقی امری قابل نیل است و اساسا عقد حق الوکاله تابع قواعد عمومی قراردادها و تراضی طرفین است و فارغ از امر مذکور می توان تعرفه حق الوکاله را به نرخ واقعی و عرفی حق الوکاله نزدیک کرد تا با مانع فوق روبرو نباشیم تبصره ماده ۴۸ نیز با رایزنی با رییس قوه قضاییه از طریق مشاوره در تنظیم آیین نامه تبصره مذکور جهت احراز صلاحیت همگی وکلا می توان به نتیجه مطلوب رسید تا اصل بر صلاحیت عموم وکلا باشد و استثناها خارج شوند

جنابعالی با رایزنی به نتایج بزرگی در باشگاه استقلال رسیدید . به نظر شما رایزنی با رئیس قوه در خصوص مشكلات قانونی با رایزنی كه در خصوص مشكلات با باشگاه استقلال داشتید و رفع شد قابل قیاس است ؟

بله. قواعد رایزنی قواعد یکسانی است و هر کس اصول آنرا بلد باشد موفق خواهد شد

بسیار عالی البته بنده نیز با شما موافقم

در پایان از جناب وكیل محسن بزرگی كه وقت خود را در اختیار ما گذاشته و علیرغم مشغله فراوان صبورانه پاسخگوی سوالات ما بودند كمال تشكر و قدردانی را داریم

برای ایشان ارزوی موفقیت داریم.

همچنین از تمام شما عزیزان كه با ما همراه بودید سپاسگزاریم. وظیفه خود میدانم بصورت ویژه از مدیریت جناب دكتر سمامی ریاست گروه وكلای ازاد اندیش و جناب حامد توسلی عضو موسس گروه و جناب كوچصفهانی عضو شورای مركزی گروه تشكر نمایم.انشاء الله فردا شب راس ساعت ٢٠ با سركار خانم ملكه رمزیان برنامه را ادامه خواهیم داد.

سپاس ویژه از سرکار خانم دارم که خستگی ناپذیر و با سعه صدر این مصاحبه را مدیریت فرمودید

site

Back to Top

Template Design:Dima Group